Pokoj i Wolnosc Japonski poslaniec w PSZ w bieruniu

Bierun
25 września Yuji Miyata, znany na całym świecie japoński orędownik pokoju, twórca projektu „Peace week”, odwiedził Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu.

Podczas spotkania z młodzieżą opowiadał o działaniach pokojowych, w które zaangażował się w 2007 r. po trudnych i bolesnych wydarzeniach w swoim życiu. Wówczas zdecydował, że poświęci wszystko co ma, aby uszczęśliwiać innych ludzi. Wędrując po świecie, odwiedził kilkadziesiąt krajów. W każdym z nich ma przyjaciół i wie, że zawsze może tam wrócić. Yuji Miyata przeszedł piechotą ponad 13.100 km, posadził około 5.000 drzew, odwiedził ponad 800 szkół i 200 domów dziecka.

– Przez moje akcje chcę edukować i inspirować młodych ludzi do zaangażowania się w działania pokojowe. Dla mnie pokój to robienie wszystkiego co w mojej mocy, by pomagać innym – mówi Yuji Miyata. – Najważniejsze to zacząć od siebie, a najcenniejsze jest to, co robimy dla naszych najbliższych. Wiem, że jeśli sprawisz, że ktoś się uśmiechnie, to ty również będziesz szczęśliwszy.

W atrium Powiatowego Zespołu Szkół zostało posadzone symboliczne drzewko pokoju , które będzie przypominać o szczególnej wizycie gościa z Japonii i jego pięknym przesłaniu pokoju i wolności.

Jak to się stało, że na trasie niezwykłej podróży Yujiego znalazł się Bieruń?

Dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i fascynacji językiem japońskim Marcina Wodyńskiego, ucznia klasy IV technikum handlowego Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu. Marcin uczy się intensywnie języka japońskiego, kontaktuje się z Yujim przy pomocy mediów społecznościowych i … przy okazji nauki japońskiego szlifuje angielski.

– Podczas zajęć komputerowych z przedmiotów handlowych moja nauczycielka, pani Edyta Bogusz, zauważyła, że kiedy skończyłem jakieś zadanie, przełączałem klawiaturę na japońską. Wspomniała mi o wizycie w Oświęcimiu pochodzącego z Jokohamy Yujiego Miyaty, znanego też jako The Earthman. Nawiązałem z nim kontakt dzięki rekomendacji pana Alberta Bartosza, wójta gminy Oświęcim. W czasie wakacji zostałem zaproszony na oficjalne spotkanie władz gminy Oświęcim i powiatu oświęcimskiego z delegacją japońskiego miasta Minami-Kyushu. Podczas spotkania miałem okazję porozmawiać z Yujim osobiście i postanowiłem go zaprosić do naszej szkoły – opowiada Marcin Wodyński.

http://www.powiatbl.pl/aktualnosci-telefon/1629-pokoj-i-wolnosc-japonski-poslaniec-w-pzs-w-bieruniu

Advertisements
Tagged with: